Onderwijsprofessionals kunnen sociale interacties tijdens vrije situaties verbeteren door het schoolplein gestructureerd in te richten, klasgenoten actief te betrekken bij de interacties en leerlingen doelgericht te begeleiden. Dit maakt vrije situaties overzichtelijker en veiliger, en zorgt dat sociale signalen duidelijker en voorspelbaarder zijn. Leerlingen kunnen daardoor makkelijker contact maken.
Het kan lastig zijn om autismespectrumstoornissen (ASS) bij meisjes te herkennen, omdat ASS zich bij hen anders uit dan bij jongens. En omdat ze problemen die ze ervaren beter verhullen. Bovendien zijn (laagdrempelige) signaleringsinstrumenten nog in ontwikkeling. Er zijn aanwijzingen dat meer kennis over ASS bij meisjes leerkrachten kan helpen bij vroegtijdige signalering en hen passende ondersteuning bij het leren aanbieden of doorverwijzen.
Mbo-studenten met autismespectrumstoornissen (ASS) hebben vanaf het eerste contact met de opleiding intensieve ondersteuning en begeleiding nodig. Opleidingen kunnen het studieverloop van deze studenten bevorderen door het creëren van een inclusiever cultuur en leerklimaat. Daarvoor is onder meer professionalisering van docenten en praktijkbegeleiders belangrijk. Bedrijven die stageplaatsen aanbieden moeten er rekening mee houden dat deze studenten mogelijk trager informatie verwerken en taken uitvoeren.
Digitaal lesmateriaal biedt voordelen voor leerlingen met ADHD of ASS, omdat het structurerend is en voorspelbaar. Daardoor helpt het lesmateriaal deze kinderen om te gaan met beperkt ontwikkelde executieve functies. Bovendien heeft digitaal lesmateriaal met game-elementen een positieve invloed op de motivatie. Dat executieve functies ook verbeteren door het gebruik van digitaal lesmateriaal, is niet aangetoond. Met dat doel zijn er speciale trainingsprogramma’s ontwikkeld: Cogmed en Braingame Brian. Deze trainingen hebben voor kinderen met ADHD een positieve invloed op verschillende executieve functies, zowel op de korte als de middellange termijn. Voor kinderen met ASS is de effectiviteit niet aangetoond. Onderzoek naar de invloed van digitaal lesmateriaal op sociale competenties is niet aangetroffen.