Wat is er bekend over effectieve begeleiding van zij-instromers op de pabo bij de ontwikkeling van hun reflectieve vaardigheden?

Geactualiseerd: 5 oktober 2023

Algemeen verondersteld wordt dat er verschillen bestaan tussen (aanstaande) leraren voor wat betreft hun bereidheid als wel hun vermogen om (diepgaand) te reflecteren. Er is echter geen bewijs gevonden dat verschillen in reflectievermogen verklaard kunnen worden op basis van persoonskenmerken. Er is dan ook geen reden om aan te nemen dat volwassen zij-instromers op de Pabo anders begeleid zouden moeten worden dan studenten die vanuit het voortgezet onderwijs of mbo instromen.

Gepubliceerd:

© AYA images / Shutterstock zij-instromers pabo

Reflectie

Reflectie is een vorm van nadenken: je gaat na waarom iets gebeurt, met welke reden en binnen welke structuur. Specifiek voor leraren wordt het ook wel omschreven als een zelfkritisch, onderzoekend proces waarin leraren het resultaat van hun pedagogische beslissingen in hun dagelijkse praktijk beschouwen met het doel ervan te leren. Reflecteren wordt gezien als een middel om leraren te begeleiden bij de uitdagingen waarmee ze geconfronteerd worden tijdens hun loopbaan. Het wordt ook wel gezien als een middel waarmee ervaringen kunnen worden omgezet in kennis en wijsheid. Reflectie is dan ook een ‘keyword’ geworden bij het opleiden en de professionele ontwikkeling van leraren.

In de wetenschappelijke literatuur worden drie onderdelen van reflectie onderscheiden: 1) het niveau/de diepgang van de reflectie, 2) de inhoud van de reflectie en 3) de timing van de reflectie. Deze kunnen nader verdeeld worden in verschillende soorten niveaus, verschillende soorten reflecties en meerdere categorieën van timing. Leraren zullen de verschillende vormen van reflectie moeten inzetten om verschillende aspecten van hun lesgeven effectief te kunnen verbeteren.

Geen effect persoonskenmerken op reflectie

Verschillende auteurs geven aan dat er verschillen bestaan tussen (aanstaande) leraren wat betreft hun bereidheid om te reflecteren als wel hun vermogen om (diepgaand) te reflecteren. In de wetenschappelijke literatuur is er echter geen bewijs gevonden dat verschillen in reflectievermogen verklaard kunnen worden op basis van persoonskenmerken, zoals leeftijd. Ook blijkt uit een onderzoek dat er geen relatie is tussen geslacht, schooltype en ervaringsjaren van leraren en hun niveau van reflecteren. Volgens de onderzoekers gaat het om een individueel proces. Er is dan ook geen aanleiding om te denken dat volwassen zij-instromers op de Pabo anders begeleid zouden moeten worden dan instromers vanuit mbo of voortgezet onderwijs.

Dit antwoord is tot stand gekomen met dank aan José Mulder (kennismakelaar Kennisrotonde).


Ga je het antwoord gebruiken in het onderwijs?
Wat vind je van de leesbaarheid van het antwoord?

Privacyverklaring

Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. Lees hierover meer in onze privacyverklaring.